Sinem Erze
Diyetisyen

1991 tarihinde KOCAELİ’NDE doğdum. İlk ve orta öğrenimini Kocaeli’de okuduktan sonra üniversite eğitimini Medipol Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünü derece ile tamamlamış olup, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere birçok eğitim ve seminere katıldım.

Medipol hastaneleri başta olmak üzere, Koç Üniversitesi Hastanesi onkoloji bölümünde klinik diyetisyen olarak hastalıklar üzerine çalıştıktan sonra, özel bir hastanede poliklinik diyetisyeni olarak görev aldım. Palyatif bakım ve engelli çocukların eğitim merkezlerinde gönüllü diyet hizmeti veriyorum. Şu an özel bir poliklinikte hizmet vermekte olup, kişiye özel beslenme programları üstünde uzmanlaşmıştım. Egzersizin vücuttaki değişimlerinde beslenmenin en doğru şekilde uygulanmasında ve yağ, kas oranlarının dengelenmesi konusunda uzun süredir çalışmakta olup bu konuyla ilgili bir çok çalışma yayınladım.

Sporcuların performansını etkileyen en önemli faktörlerden biri sağlıklı ve doğru beslenmedir. Spor klüpleriyle çalışan bir diyetisyen olarak edindiğim tecrübeyle sağlık ekibi üyeleri, teknik ekip ve diğer sorumlular ile multidisipliner bir çalışma ve iletişim içerisinde ilerlemeyi daha doğru buluyorum. Bir diyetisyenin önceliği sadece antropometrik ölçümler yapmak ve menüler hazırlamak değil, aynı zamanda takım başarısına ve sporcu performansına maksimum katkı sağlamaktır. Takım performansına katkı sağlamak , sporcuyla yapılan çalışmanın etkili olabilmesi, uzun çalışmalar sonucunda karşılıklı emek ve gayret göstererek gerçekleşmektedir. Bu durumda diyetisyen ve sporcunun  iletişimi ve planlaması çok önemlidir.

Peki biz bu planlamayı nasıl yapıyoruz ;

  • İlk olarak oyuncuyla yüz yüze bir görüşme sağlayarak karşılıklı güveni ve iletişimi sağlıyoruz.
  • Antropemetrik ölçümlerini alarak fiziksel ihtiyaçlarını belirliyoruz. Beslenme yönünde gerekli olan fiziksel ihtiyaçlarını profesyonel ve sosyal yaşamına göre düzenliyoruz.
  • Takip süreci başladığı andan itibaren ihtiyaç duyduğu her adımda gerekli desteği almasını sağlıyoruz. ( sosyal yaşantıda beslenme, kamp süreci, oyun öncesi ve sonra süreç gibi)

Bu süreç içerisinde takipler devam ederken diğer sorumlular ile de sürekli iletişim halinde oluyoruz. Beslenmenin bir bütün olduğunu ve maksimum performans için hayatın her döneminde önemli olduğunu bildiğimiz için takibi en üst düzeyde tutmaya özen gösteriyoruz .

İletişim

Kariyerinizi güçlü
planlamak için tıklayınız